– Wystawa indywidualna rysunku – Galeria NOVA – Malbork
– Wystawa grupy rodzinnej 3 Pokolenia – Galeria Główna Attavantich – Jarosław
PEŁNE CV
TYMON WODNICKI
Artysta rzeźbiarz, grafik, rysownik, malarz, muzyk.
ur. 1971 r. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Dyplom na Wydziele Rzeźby w pracowni Prof. St. Borzęckiego z aneksem z rysunku w pracowni Prof. B. Salwińskiego w 1996 roku.
Członek Związku Polskich Artystów Plastyków.
Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2020 r.).
Założyciel rodzinnej grupy artystycznej “trzy pokolenia” w 2017 r., z którą ma na koncie kilka wystaw.
Współpraca z Galerią “Judith Gallery og Atelier” (Haramsoya, Norwegia)
Praca twórcza to przede wszystkim wielkoformatowy rysunek tuszem na papierze, grafika, malarstwo, ilustracje, produkcje video – rysowane teledyski dla zespołów SPEAR, MANDRILLUS, KLANGOR, oraz rysowanie LIVE na platformach streamingowych.
Główne cykle twórcze to: “Never ending drawing”, “3 Wyspy”, “CYBER – Projekt: Człowiek”, “Miniatury”, “Szkicownik”
Prace w zbiorach w kraju i za granicą.
Od 20 lat współpracuje z agencjami reklamowymi (Przez wiele lat szef Działu Kreacji w Agencji Reklamowej Fenomem /później Feno), zajmując się kreacją kampanii reklamowych, szeroko pojętą grafiką reklamową, projektowaniem stron www, prezentacji multimedialnych, systemów identyfikacji wizualnej, filmów itp.
Między innymi:
– Współpraca przy tworzeniu programu oraz projekt nagrody / statuetki programu “Wykrywacz Kłamstw”.
– Koncepcja i rysunek przewodni do filmu Leszka Wosiewskiego “Był sobie dzieciak”, grafika do filmu, materiały
Tymon Wodnicki to przede wszystkim artysta nowoczesny, bazujący na swoim klasycznym wykształceniu.
Jego twórczość ociera się o happening, wykorzystujący platformy Social Mediów. Od lat czerpie ze świata fantastyki i komiksu, które obecnie są intensywnie eksplorowane głównie przez młodzież.
W introwertyczny świat platform społecznościowych, Tymon wprowadza twórczą dynamikę i pasję. Intryguje.
Podczas spotkań live, kusi lekkością kreski, pomysłowością i oryginalnością. Wciąga użytkowników w swój magnetyzujący świat. Jego charyzma naturalnie wywołuje interakcje, zachęca do rozmowy. Artysta pokazuje, że sztuka
to codzienność, a kunszt rysowniczy może być atrakcyjną formą zabawy. W ciągu ostatnich 3 lat, stworzył wokół siebie specyficzną społeczność, przede wszystkim ludzi młodych, otwartych na nowe bodźce artystyczne.
Dziś, na różnych platformach obserwuje go 150.000 osób z całego świata. Jeden z filmów, pokazujący Tymona rysującego na szybie samochodu pokrytej szronem, w ciągu 24 godzin osiągnął ok. 4,5 mln odsłon i pozyskał
ok. 350.000 lików.
W atelier, daje upust swojej twórczej zachłanności poprzez tworzenie gigantycznych rysunków. Największe
osiągają rozmiary 3×2 m, najdłuższe mają ok. 50 m. Artysta miesięcznie zużywa setki cienkopisów, długopisów oraz morze tuszu i ekoliny. Tak powstały cykle “Never ending drawing”, Trzy wyspy” , “CYBER – Projekt: Człowiek” oraz cykle portretowe. Oprócz wielkoformatowych rysunków, tworzy również mniejsze formy oraz miniatury.
Twórcze życie Tymona nie znosi pustki. Artysta udowadnia, że sztuka może być wszędzie. Na plaży rysuje
na kamieniach, w restauracjach na serwetkach, na rozrzucanych ulotkach, na gazetach, na paragonach…
– na wszystkim. I wszędzie budzi zainteresowanie.
Bo sztuka jest w Nim.
A rysunek ma w DNA.
Magdalena Walczak
_______________________________
W dobie paleolitu, kiedy człowiek był jeszcze bytem nieokreślonym, narodziła się jego potrzeba wypowiedzi. Oto istota już wciśnięta w kąt jaskini Lascaux we Francji poczuła konieczność opisania swoich wrażeń i – sięgając po kamień, patyk lub temu podobne przedmioty – postawiła pierwszą kreskę na ścianie swojej siedziby. Był to pierwszy krok w sztuce, porównywalny z człowiekiem współczesnym stawiającym stopę na księżycu, pierwszy krok w odległej Australii czy Chinach zapoczątkował narodziny piękna, jeszcze prymitywnego, niezgrabnego, ale stworzonego z potrzeby już pobudzonej wrażliwości. Możemy tylko sobie wyobrazić, jakie emocje towarzyszyły temu, gdy pierwsze kreski zaczęły zamieniać się w rysunek, kiedy twórca świadomie, acz niespodziewanie, stawał się artystą, kronikarzem swoich doznań. Mijały pokolenia w zawierusze życia, umiejętności stawały się coraz bardziej doskonałe, wzrastało zapotrzebowanie i świadomość estetyczna. W miarę powstawania nowych środków wyrazu, rysunek zawsze miał zaszczytne miejsce. Właściwie od niego zaczynało się wszystko: szkice do obrazów, szkice projektowe, szkice konceptualne i ten najważniejszy – oddzielna dziedzina sztuki – manga, komiks, rysunek satyryczny. Na tej wystawie znajdziecie wszystko, o czym piszę. Artysta, którego przedstawiam, to wielce utalentowany twórca, pochłonięty swoją pasją w przedstawianiu świata w czerni, szarości i bieli. Fascynuje go człowiek, postać pełna ekspresji i emocji, nieustępliwie poszukuje coraz doskonalszych środków wyrazu, wgłębia się w tematykę, znajdując w niej coraz więcej niewiadomych, jak eksplorator dąży do osiągnięcia artystycznego absolutu. Przed Państwem mój długoletni przyjaciel, Artysta Tymon Wodnicki.
Vendor Biography